W sobotę 2 października 2010 r. mieliśmy okazję podziwiać przyrodę naszego pięknego Roztocza – podczas pieszego rajdu ze Zwierzyńca do Florianki, Sochów i na Bukową Górę. Pod opieką ks. Michała wyruszyliśmy o 900 rano i dzięki pięknej pogodzie mogliśmy wędrować poprzez lasy i łąki przez kilka godzin. Szlakami turystycznymi dotarliśmy do Dębu „Florian” na Floriance i Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym. Potem pomaszerowaliśmy do wsi Sochy, gdzie podczas II wojny światowej Niemcy wymordowali całą wieś, o czym dowiedzieliśmy się od ks. Michała. Uczciliśmy Najświętszy Sakrament w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Sochach, pomodliliśmy się za zmarłych na cmentarzu ofiar pacyfikacji i wyruszyliśmy na Bukową Górę, z której rozciąga się widok na całą tę miejscowość. Podczas krótkiego odpoczynku mogliśmy podziwiać piękno przyrody roztoczańskiej w mozaice pól, łąk i lasów w jesiennych barwach. Z Bukowej Góry zeszliśmy z powrotem do Zwierzyńca i był to ostatni etap naszej sobotniej wędrówki.

Pogoda naprawdę dopisała, mogliśmy się cieszyć świeżym powietrzem pachnących lasów i ciepłym, choć już jesiennym, słońcem, a także darem obecności drugiego człowieka. Pośród śmiechów nie zabrakło także chwil napięcia, zwłaszcza dla najmłodszych, czy dotrzemy do celu i czy na kolejnym drzewie będzie oznaczony szlak, czy się nie zgubimy w lesie. Oby więcej takich wypraw i jeszcze więcej chętnych, a wrażeń z pewnością nie zabraknie!

Jesienny rajd po Roztoczu

18 kwietnia 2024