Wigilia modlitewna przed Zesłaniem Ducha Świętego ma swój prawzór w modlitewnym oczekiwaniu wspólnoty pierwszych uczniów z Maryją w Wieczerniku Jerozolimskim na spełnienie obietnicy Chrystusa, który wstąpił do nieba. Temu nabożeństwu odpowiada w roku liturgicznym Nowenna do Ducha Świętego przeżywana od Wniebowstąpienia do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Wigilia Pentakostalna jest wielkim, modlitewnym świętowaniem naszej jedności w Duchu Świętym. W pierwszej części czuwanie ma charakter wspólnej medytacji Słowa Bożego. Następnie, brzmi radosny Exultet, po którym można prosić o kolejne dary Ducha Świętego. Widzialnym znakiem zanoszonych do Boga modlitw jest wznoszący się ku niebu dym kadzidła. Następnie osoby bierzmowane mogą odnowić misję wynikającą z tego sakramentu. Po medytacji Akatystu ku czci Ducha Świętego, modlitwy zgromadzonych wiernych zbierane są w jedno wspólne wołanie „Ojcze nasz”, abyśmy jako dzieci jednego Ojca w mocy Ducha Świętego – niezależnie od tego, jakie sakramenty stały się już naszym udziałem – mogli realizować powierzoną nam przez Chrystusa misję Jego uczniów.

Wigilia Zesłania Ducha Świetego

sobota,