Chrzest

Sakrament Chrztu udzielany jest po uzgodnieniu terminu z ks. Proboszczem. Chrzest poprzedzony jest konferencją na temat tego sakramentu.

Dokumenty wymagane do chrztu:

1. Metryka urodzenia dziecka z USC.
2. Dane personalne rodziców i rodziców chrzestnych.
3. Zaświadczenie od proboszcza rodziców chrzestnych, że mogą zostać chrzestnymi, jeśli pochodzą z innej parafii niż nasza. Chrzestnym może być osoba, która ukończyła 16 lat, przyjęła sakrament bierzmowania, jest wierzącym i praktykującym katolikiem. Nie mogą tej funkcji pełnić osoby będące w związku cywilnym (bez ślubu kościelnego).
4. W przypadku dzieci spoza naszej parafii - pozwolenie właściwego proboszcza na chrzest poza parafią.

Sakrament Pokuty i Pojednania

Do sakramentu pokuty i pojednania można przystąpić przed każdą Mszą św.
W każdy pierwszy piątek miesiąca księża odwiedzają chorych w domach.

Sakrament Małżeństwa

Właściwym miejscem zawierania sakramentu małżeństwa jest parafia  narzeczonego lub narzeczonej. Ważne jest faktyczne miejsce zamieszkania, a nie zameldowanie. W innej parafii może być ślub tylko na podstawie licencji, lub pisemnej zgody właściwego proboszcza na przeprowadzenie rozmów kanonicznych z narzeczonymi i ślub poza własną parafią. Narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafii, w której będzie udzielany ślub najpóźniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu!

Dokumenty wymagane do sakramentu małżeństwa:
1. Metryka chrztu (ważna 6 miesięcy), jeśli było się ochrzczonym poza parafią, w której ma być udzielany ślub.
2. Metryka zgonu współmałżonka (dotyczy owdowiałych).
3. Dowód osobisty.
4. Zaświadczenie o przyjętym sakramencie bierzmowania (lub odpowiednia adnotacja na metryce chrztu).
5. Zaświadczenie o udziale w konferencjach dla narzeczonych (kurs przedmałżeński) i rozmowach w Katolickiej Poradni Rodzinnej - dwie rozmowy.
6. Zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach (gdy były głoszone poza naszą parafią).
7. Zaświadczenie o odbytych spowiedziach przedślubnych (dostarczamy bezpośrednio przed ślubem).
8. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.

Narzeczeni zobowiązani są ukończyć tzw.
kurs przedmałżeński. Składają się na niego katechezy przedmałżeńskie oraz zajęcia w Poradni Rodzinnej.
     Ważnym elementem jest sakrament pokuty i pojednania. Narzeczeni winni odbyć dwie spowiedzi przedślubne:
- pierwszą - po zgłoszeniu na zapowiedzi,
- drugą - przed ślubem.

18 kwietnia 2024