Wielka sobota

Dzisiejszego dnia w Kościele trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie ze starym polskim obyczajem przy grobie czuwa warta, którą trzymają strażacy w galowych mundurach.
Pierwsze święcenie pokarmów rozpoczęło się w naszej parafii o godzinie 8.00 od modlitwy ciemną jutrznią. Warto przybliżyć symbolikę tego zwyczaju, który narodził się w VIII wieku, ale w Polsce znany jest dopiero od XIV wieku. W zależności od tradycji ludowych i symboliki chrześcijańskiej do koszyczka wkładano różne pokarmy. Początkowo święcono jedynie baranka wypieczonego z chleba, później zaczęto dokładać inne przysmaki. Dziś ważne jest, aby poświęconych zostało siedem podstawowych pokarmów: chleb, jajko, ser, wędlina, chrzan, ciasto i sól.
Chleb – w tradycji chrześcijańskiej jest najważniejszym z symboli, ponieważ przedstawia ciało Chrystusa. We wszystkich kulturach jest pokarmem niezbędnym do życia. Chleb zawsze gwarantował pomyślność i dobrobyt. Święcimy go na pamiątkę rozmnożenia chleba przez Jezusa i nakarmienia nim słuchających tłumów.
Jajko – to symbol odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią. Kiedyś wierzono, że dzielenie się nim z bliskimi wzmacnia rodzinne więzy.
Kiełbasa lub wędlina – symbolizują baranka paschalnego. Mięso zapewnia zdrowie, płodność, bogactwo.
Ser – symbolizuje pozytywną zależność między człowiekiem a siłami przyrody. Przez to, że pochodzi od krów, owiec i kóz, ma zapewnić rozwój stada zwierząt domowych.
Sól – to życiodajny minerał. Wierzono, że odstrasza zło. Sól oczyszcza i chroni od zepsucia – tak jak chrześcijanie, którzy są „solą ziemi”.
Chrzan – obrazuje ludzką siłę i krzepę fizyczną. Ma również wspomagać skuteczność innych święconych pokarmów.
Ciasto – do święconki zostało włączone jako ostatnie. Symbolizuje umiejętności i doskonałość.
Nie zapominajmy, że święcenie pokarmów to tylko jeden z elementów dzisiejszego dnia. Najważniejsza jest jednak adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa, którą możemy wyrazić następującymi słowami rozważań ks. Marka Chrzanowskiego: „Zasnąłeś, by mnie obudzić, by nowiną Twojego Zmartwychwstania powiedzieć do mnie: »Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a Ja zajaśnieję w twoim sercu«. Zasnąłeś, bym uwierzył, że Ciebie, Zmartwychwstałego mogę zobaczyć w Galilei – miejscu mojej codzienności i zmagania się z życiem. Ty tam będziesz na mnie czekał – zmartwychwstały i przebóstwiony, i nigdy nie zostawisz mnie samego.”
Tekst opracowany na podstawie źródeł internetowych i zdjęcia
Łucja O.

Czwartek, Wielki Tydzień